Holter

Badanie metodą Holtera polega na monitorowaniu rytmu i częstotliwości skurczów pracy serca przez ok. dwadzieścia cztery godziny. Pozwala to ocenić jego pracę nie tylko w spoczynku, ale i w trakcie wykonywania codziennych czynności. Badanie metodą Holtera umożliwia ocenę zaburzeń rytmu serca, które pojawiają się o różnych porach dnia i w nocy, a także umożliwia powiązanie objawów odczuwanych przez pacjenta (takich jak zawroty głowy, uczucie kołatania serca, duszność, ból w klatce piersiowej) ze zmianami w EKG. Pozwala również na ocenę działania rozrusznika serca.

Jak przebiega badanie Holter EKG?

Elektrody umiejscowione na klatce piersiowej podłączone są do małego, przenośnego urządzenia (na baterie), które rejestruje zapis. Urządzenie zapisujące jest utrzymywane przez pas zapięty wokół bioder. W trakcie badania pacjent powinien wykonywać zwykłe codzienne czynności. Ważne, aby w tym czasie prowadzić dziennik, odnotowując dokładnie godziny posiłków, spacerów, kierowania pojazdem, jak również ewentualnych niepokojących objawów (kołatania serca, zawrotów głowy, duszności). Badanie metodą Holtera może być przeprowadzone w gabinecie lekarskim, przychodni, przy łóżku chorego w szpitalu lub domu. Po jego zakończeniu lekarz analizuje zapis urządzenia oraz notatki pacjenta.

Umówienie badania

Badanie umawiane jest telefonicznie z personelem gabinetu zabiegowego, w godzinach 12:00-20:00 ustalany jest termin założenia Holteru EKG, a dnia kolejnego o tej samej godzinie następuje jego zdjęcie.

Przygotowanie do badania

Nie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie do badania. W przypadku mężczyzn wymagane jest ogolenie torsu w celu przytwierdzenia elektrod na klatce piersiowej.

Czas badania

Badanie trwa 24 godziny, wynik dostępny jest do 7 dni od dnia ściągnięcia aparatu.